Výběr dřeva na soustružení

Snažím se vybírat zajímavé kousky z českých, ale i celosvětových dřevin. V základu naleznete dřevěná pera z dubu, olivy, českého ořechu, ale i exotického padouku, tureckého ořechu, nebo mahagonu. Určité druhy dřeva před soustružením stabilizuji, aby došlo k jeho zpevnění a zvýraznění kresby.

Dub

Dub

Dub patří mezi mé stálice. Jednak proto, že pocházím z malého městačka Dubňany a byl by hřích, kdybych z toho krásného dřeva nevyrobil pero. Jedná se o velmi tvrdé dřevo, velmi trvanlivé které se používalo po staletí k výrobě trámů, podlah, nábytku i sudů.

zebrano

Zebrano

Tato dřevina byla pojmenována podl černých pásků, které připomínají pruhy zebry. Zebrawood je velmi tvrdé a velmi těžké dřevo. Zbarvení dřeva přechází z oranžové až do tmavě hnědé barvy, přičemž je struktura dřeva je jemná a doplněna světlejšími a tmavšími pruhy.

Wenge

Jádrové dřevo je tmavě hnědé s tmavým černým žilkováním a střídavými hustými bledšími proužky světlého a tmavšího parenchymatického pletiva. Kombinace světlých proužků s tmavě hnědým dřevem dodává Wenge mimořádně atraktivní vzhled. Barevné rozdíly nejsou nijak extra výrazné a nepůsobí rušivě.
 
 

Padouk

Je dřevo tropického stromu Pterocarpus soyauxii z rodu křídlok (Pterocarpus), náležejícího do čeledi bobovité. Tato dřevina se vyskytuje v tropické Africe v Angole, Kamerunu, Středoafrické republice, Rovníkové Guineji, Gabonu, Nigérii a Zaire. Roste v tropických deštných lesích
oliva

Oliva

 
Mé nejoblíbenější dřevo, které si nechávám posílat z různých koutů světa. Nejvíce mne oslovila oliva z Betléma. Dodavatel mi posílá kousky, které získal při přestříhání olivových sadů. Díky této šetrné metodě nebyl zničen ani jeden olivovník.
kastan

Kaštánek

Kaštan je původem z jižní Evropy a Malé Asie. Strom dorůstá do výšky 20 – 30 m a kmen může dorůst v průměru do 2 m. Má velké listy 10 – 25 cm dlouhé, střídavě uspořádané, na okrajích zoubkované. Mé oblíbené dřevo na hloubkovou stabilizaci.
karelska briza

Karelská bříza

Další z mých oblíbených dřevin. Oproti bříze, kterou známe z českých lesu je tato bříza velmi tvrdá. Je to dáno nehostinnou krajinou, ve které se vyskytuje. Můžeme ji najít v Rusku oblast Karélie. V chladných oblastech jsou její roční přírustky minimální. Díky tomu má vysokou hustotu a tvoří nádherné měsíčky.
dub bahenni

Dub bahenní (Subfosilní)

V poslední době začíná velký „hon“ na bahenní duby. Tyto duby ležely i několik tisíc let v řekách, jezerech. Za tuto dobu nasály bahno, které je určitým způsobem zakonzervovalo. Jedná se o velmi vzácnou a raritní dřevinu.